«Όρθια» και χωρίς Ρονάλντο η Πορτογαλία

Χωρίς τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην ενδεκάδα της η Πορτογαλία αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) με το Βέλγιο στις Βρυξέλλες, στο πιο δυνατό ίσως φιλικό της χθεσινής ημέρας.

Οι δύο ομάδες, που αναμένεται να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο επερχόμενο Μουντιάλ, προσπάθησαν για το γκολ, αλλά οι φάσεις δεν ήταν πολλές μπροστά από τις δύο εστίες.

Το αντίο του Τζον Ο’Σέι από την Εθνική Ιρλανδίας, μετά από 17 χρόνια προσφοράς στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της χώρας, συνοδεύτηκε με νίκη για την ομάδα του Μάρτιν Ο’Νιλ στο Δουβλίνο επί των ΗΠΑ με 2-1.

Οι Αμερικανοί προηγήθηκαν με τον Γουντ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με το «παρθενικό» γκολ του Γκράχαμ Μπερκ στο 57΄ και στο 90΄ ο Άλαν Τζατζ, δύο λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

πηγή:ΑΠΕ-ΜΠΕ